... waren al de deur uit voor mijn 14e.
Ik herinner me dat als mijn vader werkte, en mijn moeder boodschappen deed, en het was mooi weer, dan glipte ik de tuin in en ging lekker in mijn blootje op het gras liggen. Wel op een badhanddoek, ook dat hoefde niemand mij te vertellen, dat was logisch. Echt privé was mijn ouderlijke tuin niet, maar ik had een plekje gevonden waar ik ongezien bloot van de zonnestralen kon genieten.
In mijn studententijd was het gemakkelijker; ik studeerde in Den Haag en er waren een paar grote sauna’s in de omgeving. Eigenlijk vanaf het begin van mijn studie had ik al betaalde ‘schnabbels’ en sparen deed ik niet, dus was er geld voor saunabezoekjes. Ik denk dat ik daar toch elke week wel te vinden was. En vanuit Den Haag was het Scheveningse strand niet heel ver fietsen. Ik was daar dan ook op zomerse dagen op het naaktstrand te vinden. Alleen, want ik durfde het mijn studiegenoten toentertijd (eind jaren ‘80) niet te vertellen. Soms gingen we met een stel vrienden naar het textielstrand nabij de Pier, en dan zei ik vaak dat ik een stuk wilde wandelen, in mijn eentje. In werkelijkheid ging ik dan naar het naaktstrand voor een wandeling, en even een snelle plons in de zee zonder zwembroek. Heerlijk vond ik dat!
In 1990 kreeg ik mijn eerste serieuze relatie. Ik vond het erg stoer van mijzelf dat het mij lukte om haar over te halen om mee te gaan naar de sauna, en later naar het naaktstrand. Totdat ze mij vertelde dat ze vroeger met haar ouders naar naturistencampings ging. “Huh, bestaat dat?” hoor ik mezelf nog denken. Ik herinner me mijn verbazing nog heel goed. De relatie met haar duurde niet heel lang, maar mijn liefde voor naturisme is nooit meer overgegaan.
Tessa:
Zelf ben ik niet opgegroeid met naturisme. Het was zo dat als je in de badkamer moest zijn je de deur op slot deed, zodat je niet gestoord kon worden door familieleden. Dat was heel gewoon en ik heb daar toen ook verder nooit over nagedacht.
Mijn eerste ervaring met recreëren in m’n blootje was dan ook pas begin twintiger jaren, toen ik Bouwe leerde kennen. Wat je al hebt kunnen lezen ging hij al regelmatig naar de sauna en het naaktstrand, dus toen wij een relatie kregen vroeg hij of ik eens mee wilde gaan. Ik had zoiets van “laat ik het proberen”, als het niet bevalt dan ga ik niet meer, maar dan heb ik het wel geprobeerd.
Maar het beviel zo goed, dat we besloten het niet alleen op de sauna en het strand te houden. In de zomer van 1993 gingen we naar onder andere een camping in Hongarije. Wat ik me nog goed kan herinneren hoe eenvoudig dit toen nog was. Zo wilden we op een avond in het restaurant van de camping gaan eten; er hing een bord met heel veel gerechten, maar uiteindelijk bleken ze maar 3 dingen te serveren.
En het grappige is dat ik me dus niet precies kan herinneren hoe deze 1e keer bloot kamperen was. Om de hele dag tussen de blote mensen rond te lopen; kennelijk was dit toch heel snel gewend. En zo gewend dat we nu een B&B voor naturisten hebben. :-)