... die toch wat mij betreft wezenlijk anders zijn. Er zijn hele boeken volgeschreven over wat het verschil tussen die twee nu precies zou zijn, maar het blijft nog steeds een onderwerp van discussie. Als je me zou vragen naar mijn visie, dan zou ik mijn mening als volgt willen samenvatten: naturisme is voor ons een levensstijl, een manier van leven die draait om respect voor jezelf, voor anderen, en voor de natuur en het milieu. Nudisme, aan de andere kant, lijkt voor velen vooral te draaien om het naakt zijn op zich. Ik zal hieronder uitleggen wat ik hiermee bedoel.
Naturisme
Naturisten zijn in mijn optiek mensen die er bewust voor kiezen om bloot te zijn, maar wel binnen een bepaalde context. Ze kiezen er vaak voor om naakt te recreëren op plaatsen waar dat ‘gepast’ is, zoals op naturistenterreinen, naaktstranden, of op andere daarvoor aangewezen plaatsen. En er is altijd een overweging: het moet ‘logisch’ zijn. Een naturist is niet iemand die koste wat het kost naakt wil zijn. Ze zijn bloot wanneer de omstandigheden het toelaten. De temperatuur moet aangenaam zijn, de omgeving moet veilig voelen, en het moet ook praktisch zijn. Het gaat niet om het opzoeken van grenzen, maar om een gevoel van comfort, vrijheid en respect voor natuur en milieu.
Voor naturisten is bloot zijn een manier om dichter bij de natuur te komen en om jezelf te zijn zonder de afleidingen van kleding. Het geeft een gevoel van verbondenheid met de aarde, met andere mensen, en met je eigen lichaam. Je hoeft je niet te verbergen, je hoeft je niet anders voor te doen. Maar alles gebeurt binnen de kaders van praktisch naakt recreëren. Als het te koud is, dan trek je gewoon wat aan. Als het niet praktisch is om naakt te zijn, bijvoorbeeld in een gebied met veel insecten of tijdens werkzaamheden in de tuin waarbij beschermende kleding nodig is, dan wordt er gewoon kleding gedragen. Het is een bewuste keuze, er is geen dwang van binnenuit om per se naakt te willen zijn.
Nudisme
Nudisme, daarentegen, lijkt vaak wat verder te gaan. Een nudist lijkt er alles aan te doen om zoveel mogelijk, en zo lang mogelijk naakt te kunnen zijn. Het lijkt soms meer om het naakt zijn zelf te draaien dan om comfort. Er zijn tal van voorbeelden van bloot georganiseerde activiteiten die, eerlijk gezegd, voor een naturist misschien wat overdreven en soms zelfs wat onlogisch overkomen. Voorbeelden daarvan zijn wat mij betreft naakt bowlen, naakt naar een tentoonstelling in een museum gaan en bij elkaar op bezoek gaan om bij aankomst meteen al je kleren aan de kapstok te hangen.
Voor nudisten is er vaak minder terughoudendheid als het gaat om waar en wanneer ze naakt zijn. Soms lijkt het wel eens alsof ze zichzelf willen uitdagen om naakt te zijn op plekken die op het eerste gezicht niet echt voor de hand lijken te liggen, zoals op een openbaar strand zonder expliciete naaktzone, door naakt te gaan wandelen in een openbaar park en op andere plekken die niet expliciet zijn aangewezen als naturistische zones. Het lijkt dus alsof er een drang is om altijd en overal bloot te zijn, ongeacht de omstandigheden. Dit kan betekenen dat de verwarming een tandje hoger wordt gezet om het toch comfortabel te houden in je blootje.
Dit soort situaties voelt voor ons als naturisten niet helemaal natuurlijk. Waar naturisten bloot zijn vanwege het comfort, lijkt het bij nudisten soms meer te gaan om de spanning of het statement dat ze daarmee willen maken. Het voelt alsof de grens van waar en wanneer het gepast is om naakt te zijn, bewust wordt opgezocht.
Respect voor de omgeving en elkaar
Een ander belangrijk verschil zit in de houding tegenover de omgeving en anderen. Naturisten hebben vaak een diep respect voor de natuur en de mensen om hen heen. Ze zijn zich bewust van de impact die ze hebben en proberen deze zo klein mogelijk te houden. Ze zullen niet zomaar naakt zijn op plekken waar dat niet ‘logisch’ lijkt, zoals in openbare parken of op plekken waar het mensen zou kunnen storen. Nudisten daarentegen lijken minder terughoudend te zijn. Natuurlijk is het belangrijk om te zeggen dat ook nudisten respect hebben voor anderen, maar de manier waarop ze omgaan met naaktheid in openbare ruimtes kan voor niet-naturisten soms als wat uitdagend en provocerend overkomen.
Voor ons draait naturisme om de balans tussen vrijheid en verantwoordelijkheid. Het gaat niet alleen om jezelf, maar ook om je omgeving en de mensen om je heen. Als het ergens niet gepast lijkt om naakt te zijn, dan doe je dat gewoon niet. Het respect voor anderen staat voorop, en dat maakt naturisme voor ons een manier van leven die verder gaat dan alleen het jezelf ontdoen van kleding. Het gaat om hoe je in het leven staat, hoe je je verhoudt tot de wereld om je heen, en hoe je de natuur en de mensen in je omgeving respecteert.
Afsluitend: een persoonlijke keuze
Deze blog herlezend, realiseer ik me dat dit misschien een beetje zwart-wit kan overkomen. Er zijn natuurlijk altijd nuances en iedereen heeft zijn eigen redenen om wel of niet naakt te willen zijn. Of je jezelf nu meer identificeert als naturist of nudist, het belangrijkste is dat je je er goed bij voelt. Maar voor mij zit er wel degelijk een verschil tussen deze twee manieren van bloot zijn.
Zoals ik al in het begin aangaf: dit is mijn persoonlijke mening, en je mag het uiteraard met mij oneens zijn. Dus ik ben benieuwd, wat is jouw visie?